úterý 30. září 2008

Plodobraní 2008: díl první

Nevím, jestli to u nejvyšší meteostanice někdo domlouval, ale tentokrát se nahoře opravdu vyšvihli. Lepší počasí si organizátoři různých plodobraní, která jako každý podzim i letos probíhají po celé republice, opravdu nemohli přát. O to překvapivější byl rozdíl v přístupu, s jakým se k takovým taškařicím v různých místech postavili. Absolvoval jsem uplynulý víkend 2 avizované akce a tak můžu nabídnout malé srovnání. Jako první je na řadě sobotní Oskorušobraní nedaleko Tvarožné Lhoty.


Moc jsem se na ten den těšil. A hlavně na plody oskoruše. Poprvé jsem tuto zajímavost viděl asi před čtrnácti dny. Měl jsem pracovní cestu přes střední Čechy a setkal jsem se tam s kamarádem od Hodonína. Je to legrace – člověk jede ku Praze aby mu tam hodoníňák představil úrodu ze svého sadu na jižní Moravě. Michal (tak se kamarád jmenuje) sebou přivezl košík a v něm, na samém dně, se krčila hromádka malých zelenavých “jablíček”.

Aspoň tak na první pohled vypadala. Když jsem byl upozorněn co že to je za zázrak a ochutnal jsem ty nejhnědší, okamžitě si mě získaly. Měly v sobě tu zvláštní nahnilou chuť podzimu, vůni zralých plodů a tlejícího listí... Prostě když teď někdo řekne slovo podzim, okamžitě mi naskočí představa tohoto slováckého stromu. Opravdu, oskoruše se pro mě staly plody tohoto roku. Takže když jsem se doslechl o chystané slavnosti tohoto ovoce a o tom, že na ní bude možné ochutnat výrobky z něj (a pálenku oskorušovicu), nemohl jsem se dočkat až se jí zúčastním. O to větší bylo nakonec mé zklamání.

Bylo před desátou dopolední, mlhy se dávno rozplynuly, nad Travičnou, snad prvním z kopců Bílých Karpat, svítilo zubaté sluníčko a líně sušilo ranní rosu, v trávě svítily nafialovělé květy ocúnů a ve vzduchu byl cítit podzim. Okolo místní salaše se pásly ovce, v ohrádce kozy v doprovodu zvědavé husy a my se polní cestou courali k půvabnému výletnímu areálu, ve kterém se měl už IV. ročník slavností oskorušobraní odehrávat. Nabízel docela bohatý program: přislíben byl jarmark a řemeslné dílny, ochutnávka výrobků a pálenek z oskeruší, různé soutěže pro děti i dospělé, vyjížďky na koních, prohlídka areálu a arboreta a k tomu všemu ještě festiválek folk a country muziky (tu moc nemusím, ale budiž, snesu hodně). Areál samotný je opravdu kouzelný, vytvořený je na způsob skanzenu - malá salaš, dřevěná stodola a srub, polní keramická pec, pec na chleba a obydlí vytvořené v zemi pod úrovní terénu (tzv. zemnice). Najdete zde také 2 malá jezírka (nebo spíš rybníčky) a přírodní amfiteátr.

Při blouděním mezi stavbami občas narazíte na různé stromy či keře označené naučnými cedulkami, plnícími tak funkci arboreta. Za salaší naleznete bylinkovou zahrádku, pro zájemce s označenými druhy – zvláště ta musí být v letní sezóně nádherná. Zkrátka prostředí, ve kterém musí být radost pořádat podobnou slavnost. Bohužel, organizátor byl patrně jiného mínění. Vlastně mi uniká, proč se do něčeho takového pouštěl. Celý slibovaný program se nakonec ukázal být (jemně řečeno) odlišný od toho avizovaného.

Řemeslné dílny se jaksi nekonaly, jarmark se scvrkl na 4 stánky - s korálkovou bižuterií, vykrajovátky na cukroví, něco málo dřevěných hraček a kozím sýrem (ten byl ovšem výborný, z kozí farmy v Tvarožné Lhotě – už se těším, až je navštívím). Dále jeden s klobásami ohřívanými nad parou. To byla vůbec zajímavá věc: chlapík měl v kamínkách rozdělaný oheň, na něm jakýsi lavorek a nad ním normální rošt jako když děláte maso nad dřevěným uhlím. Na ten kladl výborné domácí klobásky, přikryl je deklem a ohříval.


Výrobky z oskoruší zde zachraňoval stánek s koláčky s oskorušovou marmeládou a kompotem. A ochutnávka kořalky - za 30 korun jste si mohli koupit panáka. Bohužel, oproti logickému očekávání, nebylo možné zakoupit celé láhve. Prostě nebyly. A to bylo vše. Natěšených návštěvníků přišlo poměrně dost, ovšem v jednu hodinu odpolední už nebyly koláčky, ve tři kozí sýr, ve čtyři došla kořalka. Dětské hry se posunuly asi o hodinu a smrskly se na soutěž ve vybírání peciček z oskeruší, přenášení plodu oskeruše na lžičce přes překážkovou dráhu (tj. Co zrovna na cestě zavazelo) a hod polenem na dálku. Ten jsem ovšem “pročůral”( Nutno říct, že to byl také zážitek. Dřevěné kadibudky sice nesly vtipné označení šohaji a robky, ovšem po nahlédnutí na šohaje jsem malou potřebu vykonal raději za blízkým keřem – tak počůranou desku jsem už léta neviděl. Chudáci dámy, dle slov Hanky to na “robkách” vypadalo snad ještě hůř.)

A tak se děti bavily aspoň sjížděním lanovky a práskáním bičem. Dospělí takové štěstí neměli, na ně se nemyslelo. Zájemci o pěstování a využití oskoruší byli odkázáni k zakoupení jedné brožůrky, ti odvážnější si mohli zakoupit některou z mnoha pěkných sazenic a těšit se, že jim snad za patnáct let začne rodit. Hudbymilovní měli smůlu. Vystoupení folkových a country kapel bylo posunuto skoro o dvě hodiny a navíc se odehrávalo odpoledne, kdy v areálu vydrželi už jen opravdoví nadšenci.


My jsem se rozhodli navštívit ještě Muzeum oskoruší ve Tvarožné Lhotě v naději, že tam se snad o tomto stromu dozvíme něco víc. Chyba lávky. Když jsme se po zakoupení vstupenky v místnosti se dvěma policemi a jednou vitrinou zeptali kudy dál do expozice, brigádník v pokladně na nás vyvalil oči, kam že to chceme jít – v muzeu už přece dávno jsme. A přímo uprostřed. Ano, celé Muzeum oskoruší sestává se z místnosti 4 x 4 metry, dvou prosklených polic, jedné vitrínky a asi dvaceti fotografií stromů z celé ČR. V době naší návštěvy byly fotografie přesunuty do areálu salaše Travičná, aby z nich mohli návštěvníci vybrat nejkrásnější strom – Královnu oskoruší.

Vrátili jsme se na salaš vyzvednout ráno zakoupené kozí sýry. V amfiteátru zrovna končil své představení nějaký milý zpěvák s příjemným hlasem. Svoji tvorbu střídal s pěním písní Nohavici, Redla a Plíhala. Po něm na polorozpadlé pódium nastoupilo slovenské duo Bratia kapucíni v doprovodu nějakého nekapucínského barda. Vystoupení to bylo tristní, tak jsme po prvních třech písních areál opustili. Bylo nám z toho smutno. Tak krásný den, tak krásné prostředí, tak dobrý nápad... a tak blbá organizace!

Jak jsem tak kolem sebe poslouchal, většina dospělých návštěvníků odjížděla zklamaná. Byla to docela škoda, pokazit tak zajímavou kulturně osvětovou akci. Kdyby to byl první ročník, dalo by se leccos odpustit, snad i ty odporné toalety. Ale napočtvrté by si tak krásný strom zasloužil jinou poctu. A že je to strom opravdu nádherný, o tom se cestou přes Tvarožnou Lhotu můžete přesvědčit sami. Asi 200 metrů za obcí, u klubu Atilla, zahnete doleva a polní cestou přijedete k zahrádkám. Vystupte, dejte se pěšky vpravo a za 3 minuty k němu přijdete. Stojí tam na louce sám, mohutný, krásný a královsky hrdý na to, že je největší v celém okolí. A že je označen cedulkou Památný strom.

Hezký podzim! Kolíček


pondělí 29. září 2008

2 x R - Rodinný Recept

Vlastně bych potřeboval vysvětlit co ten pojem znamená. Často se s ním setkávám u různých jídel, většinou při absolvování nějaké návštěvy. Myslím si, že do mě u stolu padá nějaká specialita, na kterou jinde nenarazím a pak, časem, je mi stejné nebo velice podobné jídlo předloženo někde úplně jinde. A sem tam také s upozorněním, že je to Rodinný Recept. Tak nevím, co si o tom mám myslet. Je to snad recept v té rodině vymyšlený a jako státní tajemství ochraňovaný? To bych se s ním ale jinde asi nesetkal. Nebo jde o pokrm obecně známý, v té které familii jen “vylepšený“ a v této formě děděný z praprabáby na prabábu, dále na bábu, na matku, na dceru…? Či snad je to jídlo v rodině jen prostě oblíbené? Fakt nevím ...

Když se na to zeptám, většinou se mi jen dostane vysvětlení, že “prý už prapra… ho dělala”. Ale kde k němu přišla, to se ví málokdy. A tak mám podezření, že je toto označení používáno spíš pro to, aby nám bylo jemně naznačeno, jak vzácný pokrm je nám předkládán a s jakou láskou a péčí byl speciálně pro nás připraven. A to by vlastně mohlo stačit - pokud je to myšleno vážně, není to přece zas tak málo.

Stalo se mi to začátkem léta. Kamarádka si pořídila do bytu novou kuchyni (tedy zařízení do kuchyně) a jako správná kamarádka se s ní chtěla pochlubit. A jako ještě lepší kamarádka pro nás přichystala pohoštění. Takže když skončila prohlídka zmiňované místnosti a představení jednotlivých novostí a vymožeností, po usazení do pohodlných křesílek, byl před nás obřadně postaven moučník právě s upozorněním, že byl upečen podle Rodinného Receptu. Podle receptu od tchýně. Když sem se zeptal, jestli ho tchýně taky vymyslela, tak prý že ne, ale že “ho snad dělala už její prapra…”. No jak jsem říkal. Každopádně to, co nám předložila, bylo vynikající, tak trochu ořechové, spíš mokré než suché, navrchu ozdobené jahodami. A tak jsem si vyprosil recept. Bez námitek mi jej zapůjčila, takže zas až takové tajemství to asi nebude. Jen jsem zvědav kde na něj opět narazím se slovy, že jde o starý Rodinný Recept :o)

Jak jsem napsal, moučník to byl výborný, jen se mi zdálo, že spíš než jahody by bylo lepší na jeho přípravu použít nějaké kyselejší ovoce, třeba rybíz nebo višně… Přeci jen byl dost sladký. A teď si řeknete, že jsem pošuk - proč s tím teď lezu, když je po sezóně. Jenže já ho nedávno zkusil upéct s višněmi co jsem v létě vyfotil, naložil do rumu a – teď se hodily. Má rada tedy zní: pokud máte po ruce nějaké kyselejší zavařené či jinak uchované ovoce, vyzkoušejte tento eviččin rodinný recept na ovocný koláč ( pokud je víc sladké než kyselé, klidně ho zkuste taky – každý máme jiné chutě, třeba vám to tak bude víc vyhovovat :o)

Z 15dkg hladké mouky, 5dkg cukru, 5dkg mletých ořechů, 10dkg másla a jednoho žloutku vypracujte těsto - kousek odkrojte na vytvoření rantlíku. Vyválejte na placku, vložte ji do kulaté formy a z odkrojeného kousku v ní vytvořte rantlík - okraj. Pečte 15 - 20 minut. Pak na předpečenou hmotu přidejte směs ze třech vyšlehaných bílků, 14dkg cukru a 7dkg mletých ořechů. Povrch poklaďte ovocem a dopečte dalších 20 minut.

Dobrou chuť! Kolíček

pondělí 22. září 2008

Jabka a nejabka

Vypadá to trochu jako miniaturní jablko a není to jablko, chutí to připomíná hrušku a přece to s ní nemá nic společného, zláká-li vás krásně zelená barva s místy červeným nádechem a zakousnete se, nejspíš se vám trpkostí hned zkřiví pusa do osmičky a naopak, když už je to celé odporně hnědé, pomačkané a uvnitř blátíčkoidní, má to tu správnou chuť. Co je to? Je to oskeruše, tedy přesněji plod až dvacet metrů vysokého stromu jeřábu oskeruše (nebo taky oskoruše).

Chcete se o tomto stromu stromů (jak se mu někdy na Slovácku říká), využití plodů v kuchyni či možnosti jejich pálení dozvědět více? Pak určitě nezapomeňte 27. a 28.září 2008 navštívit salaš Travičná u Tvarožné Lhoty nedaleko Strážnice. V tomto termínu se zde koná již IV. ročník slavnosti Oskorušobraní.

A když už jsem zmínil ta jablka - ve stejném termínu, přesněji v neděli 28.září 2008 se v Hostětíně na úpatí Bílých Karpat koná VII. ročník Jablečných slavností. Podle toho, co jsem slyšel, to většinou stojí za to.

Tak už víte kam o nadcházejícím víkendu? Já má tedy jasno - nejraději bych stihl obojí :o))

Kolíček

sobota 20. září 2008

Chutná pozvánka


Komu se představa hmyzáckých hodů přece jen příčí může vyzkoušet kuchařské umění týmu Noem Arch na akci zvané Gastro tour de Brno restaurants a to 24. září od 18 hodin.

Hmyzí menu

Tak jsme se konečně dočkali. Už nemusíme závistivě pošilhávat po zahraničních restauracích, máme zde tu svoji. A dokonce v Brně! “Nechte si svého myšelina, my máme své brouky!”, chtělo se mi hrdě zvolat ku Praze. Ano, Brno je první město v České republice, které se může chlubit restaurací s opravdovým hmyzím menu. Pátek 19. září 2008 vejde do historie české gastronomie vskutku odvážným kouskem.

Tým kuchařů restaurace Noem Arch v čele s “holywoodským” šéfkuchařem Romanem Hadrbolcem a hlavně odborníkem na “hmyzí” kuchyni Petrem Ocknechtem (to je ten pán který jídlo z hmyzu představil letos na eko veletrzích v Brně) v tento den poprvé do svého jídelního lístku zařadil pokrmy připravené z brouků, kobylek, červů a larviček, prostě z hmyzáků (hmyzák není stvoření z jiných galaxií, takhle familierně si ty potvůrky pojmenovali odborníci).

A jak se na takovou slávu sluší a patří, uspořádali o den dřív ve svém hotelu propagační akci - 1. přednášku s degustací hmyzu v restauraci v ČR. To “v restauraci” je zde důležité. Pár přednášek na takové téma paní Marie Borkovcová (nadšené propagátorka pojídání hmyzu) spojených s degustací již uspořádala, ovšem poprvé v podobném zařízení.

Až mi jich bylo líto. Stáli tam v přednáškovém sálu hotelu trochu jako osamělí hrdinové a vyčkávali hosty, kteří se ne a ne dostavit. Přitom propagaci rozhodně nezanedbali - jen sám pan Hadrbolec prý rozeslal desítky mailů a paní Bednářová, usměvavá asistentka ing. Borkovcové, jakbysmet. Opravdových zájemců by tu však člověk spočítal na prstech jedné ruky. Kromě nich u stolů sedělo jen několik novinářů, asi tři kameramani a já - pošuk, jež má sice raději chleba se sádlem a cibulí, ale kterému tato oblast stravování připadá natolik zajímavá, že si ji nemohl nechat ujít. Až se stydím za to, že jsem neomluvitelně zapomněl zveřejnit zaslané pozvánky. Sice by se mi jistojistě nepodařilo přednáškový prostor zaplnit, ale kdo ví… Takhle museli v rolích statistů vypomáhat další zaměstnanci hotelu.

Za to veřejnost nikde. Její chyba. Kdyby byla přišla, dozvěděla by se, jak je hmyz co by potrava běžný v mnoha koutech světa (prý až 3000 etnik ho má běžně ve svém jídelníčku) a co výživných (a ekonomicky získatelných) látek v sobě skrývá. Vždyť už staří mayové hmyz uctívali a jedli a dle rozboru zkamenělých lidských exkrementů (ano, vědci se vrtají v lecčems) patřili brouci k běžné potravě i našich, tedy evropských, předků. Ale co maoyvé - i dnes se běžně v Mexiku zpracovávají vajíčka vodních ploštic na tzv. mexický kaviár, v Japonsku se lidé obdarovávají dárkovými koši s hmyzími pokrmy, ve Švédsku se mravenci vhazují do ginu a v Anglii svůj mravenčí nápoj rovnou pojmenovali Ant. V Paříži prý běžně zakoupíte mravence v čokoládě a na Sardinii patří k nejdražším sýrům ten který je naskrz prolezlý larvami mušky sýrohlodky - musí být docela komické když si jej namažete na chleba a čilí červíci vám z něj skákají 20 cm daleko. Přesto je to pro místní lahůdka.

Ale zpět k našemu menu. Červíci a cvrčci ani nestačili protestovat a už je paní Borkovcová, nasypané v cedníku, humánně usmrcovala ponořením do vařící vody. Po té přišlo na řadu kuchařské umění mistra Ocknechta. Než stačil připravit hmyzí zeleninový wok s nudlemi (výrazněji ochucený než na jarním výstavišti) a obzvláště chutné velké červy Zophobas na chilli, byly přítomným servírovány předem připravené křupavé karamelové kousky s moučnými červy a placičky - též s moučnými červíky. Placičky měly chuť docela nevýraznou, pan kuchař je však protentokrát doplnil výborným nehmyzím čatní. Jako dezert byl podáván čokoládový chlebíček. I ten byl řádně “pročerven”, díky dokonalému kutrování byste však hmyz uvnitř marně hledali - a že jsem se ho snažil najít! (Svěřila se mi milá dáma z časopisu Překvapení, že i ona se snažila a nenašla nic.)



Mistr kuchař prostě zabodoval a tak jsme v tomto případě ani nemuseli zapojovat druhou signální soustavu. Jak nám sdělila paní Borkovcová, většina lidí tak musí učinit aby překonala získaný odpor k pojídání hmyzu. Nejsme na něco takového prostě navyklí. A přitom by jedna hrstička jedlého hmyzu hravě pokryla potřebu živin na celý den. A vzhledem k pojídání dalších potravin (pečivo, ovoce, zelenina…) by ani tolik nebylo potřeba. Možná by stačilo vymyslet způsob, jak touto levnou zásobárnou bílkovin obohatit potravinové doplňky. Třeba ve formě prášku, aby z toho nečouhaly ty nožičky. Protože ten odpor…

A tak mě napadá ďábelská myšlenka. Co takhle - pro blaho lidstva, samozřejmě - naučit jíst hmyz už děti v mateřských školách? Stravovací návyky prý získáváme zhruba do pěti let věku a navíc je teď módou vyčítat školním kuchyním nevhodné způsoby vykrmování capartů, tak by se mohly zabít dvě mouchy jednou ranou, ne? Jako inspiraci tu mám pro školní kuchařky jeden recept přímo z kuchyně hotelu Noem Arch:

Hmyzí zeleninový wok s nudlemi

1 PL moučných červů, ½ PL červů Zophobas, 10 stepních cvrčků, 3cm zázvoru , 2 stroužky česneku, 1 cibuli, 1 mrkev, 100g bílé ředkve, 1 pórek, 100g zelí, 2 PL sojové omáčky, 2 PL ústřicové omáčky, černý pepř, 3 PL oleje, 200g rýžových nudlí

Nudle uvaříme “al dente”. Než zavaří voda, nakrájíme očištěnou zeleninu na nudličky. Hmyzáky usmrtíme spařením a prosmažíme je v rozehřátém oleji ve wok pánvi a vyndáme je na sítko. Poté zarestujeme zeleninu - postupně podle její tuhosti. Slijeme přebytečné množství oleje, vrátíme hmyzáky, přidáme nudle, omáčky a pepř. Vše promícháme a prohřejeme.

Sníst se to doporučuje co nejdříve, hmyz dost rychle podléhá zkáze. Pozor! U alergiků na mořské plody může vzniknout alergická reakce.

Přednáška s ochutnávkou skončily, TV štáby dotočily rozhovory s přítomnými (ani děti nevynechaly) a já se odebral k domovu na ten chleba se sádlem. Netvrdím, že jídlo z brouků je to nejúžasnější co jsem kdy pozřel, ale rozhodně taková zkouška stojí za to. Vážně, zajděte do hotelu Noem Arch a objednejte si hmyzí menu, čas máte do 5. října. Možná budete příjemně překvapeni.

Abych nezapomněl - ochutnávky se zúčastnil i jeden roztomilý buldoček. Stále sice loudil, ale dle majitelky mu to potom příliš nelezlo. Asi nezapojil druhou signální :o))

Kolíček